Jak vytvořit berimbau

Co potřebujeme:

Výroba "luku":

    To je ta jednodušší část - stačí vlastně vyrobit kolíky do bambusu ( jak, to nechám na vás, každopádně musí dobře držet strunu, musí být pevné a struna by se měla po skončení hry na berimbau vyndat nebo aspoň povolit ), ohnout bambus ( nebojte se toho, bambus vydrží hodně - je opravdu hodně ohebný ) a přichytit ke kolíkům strunu ( pozor, struna má při napnutí neuvěřitelnou sílu - oblast u kolíků se musí vyztužit a mezi kolíkem a strunou by měla být např. nějaká izolepa nebo kousek kůže, aby se do něj struna nezařezávala ).

Výroba tykve:

   Tato výroba je časově nejnáročnější. Protože osobně mám dřevěnou cabacu ( tykev ) od "dědy Bimby", nemám s opracováním tykve zkušenosti.

Konečná fáze:

    Nakonec stačí navrtat 2 díry do tykve pro provázek ( pozor - provázek vede zvuk do tykve, takže i na jeho materiálu závisí zvuk berimbau )

Tento návod není příliš detailní, ale při spojení s jinými návody by vám měl stačit. Snad vám pomůžou obrázky (  viz /I\  ) z webu http://vicabral.vila.bol.com.br.

Nejjednodušší ( a asi i nejlepší ) je objednat si berimbau po internetu - nikdy nekupujte nic umělého ( jak to nabízí např. firma Meinl ) - to nejobyčejnější berimbau je zároveň i nejlepší! Nezapomeňte, že berimbaus se dělí na Gungu ( nejhlubší tón - tlusté dřevo, velká tykev, tlustý drát ), Medio ( střední tón - a vůbec všechno ) a Violu ( nejvyšší tón, malá tykev, úzké, ale tvrdé dřevo,... ). V novodobé capoeiře se používá spíše jen 1 berimbau, to bývá buď Medio nebo Viola ( s Violou se nejlépe improvizuje - tzv. kváká,... ).